Četverogodišnje strukovne škole (3-3-3-3)

 
Popis djela iz hrvatske i svjetske književnosti za četverogodišnje strukovne škole
(sa satnicom: I. razred -3 sata, II . razred - 3 sata, III. razred - 3 sata, IV . razred - 3 sata)

I. razred
  1. Homer: ILIJADA, pjevanje I. i XVI.
  2. Ezop - Jean de la Fontaine: BASNE (po izboru)
  3. Ivana Brlić-Mažuranić: REGOČ
  4. George Orvell: ŽIVOTINJSKA FARMA ili Milan Kundera: ŠALA
  5. Marija Jurić-Zagorka: GRICKA VJEŠTICA
  6. Slavko Kolar: BREZA ili Vjekoslav Kaleb: GOST
  7. Sofoklo: ANTIGONA
  8. Marin Držić:, NOVELA OD STANCA
  9. Biblija: Knjiga Postanka, Knjiga Izlaska, Evanđelje po Ivanu i Psalmi (po izboru)
  10. Homer: ODISEJA (pjevanje L, XIX., XXI.)
  11. Eshil: OKOVANI PROMETEJ
  12. Plaut: TVRDICA (Škrtac)
  13. Dante Alighieri: BOŽANSTVENA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
  14. Francesco Petrarca: KANCONIJER (L, III, V, XIII.)
  15. Giovanni Boccaccio: DECAMERON (Uvod; l .dan 1. novela; 2. dan 3. novela)


II. razred
  1. Miguel de Cervantes: DON QUIJOTE (ulomci)
  2. William Shakespeare: HAMLET
  3. Marko Marulić: JUDITA
  4. Petar Zoranić: PLANINE (Otkuda bura ishodi i zač se zove ili Zač se grad Nin zove i gdo ga najpri sazida)
  5. Petar Hektorović: RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE (Parvi dan, stih 1-20,497-508; Drugi dan, stih 595-685; Treti dan, stih 1510-1532)
  6. Marin Držić: DUNDO MAROJE
  7. Ivan Gundulić: SUZE SINA RAZMETNOGA, DUBRAVKA i OSMAN (1,1-36; IV.,345-432; VII.,269-308; VII, 269-308; VIII, 569-592; IX,321-408; XI,1-184; XX, 289-376)
  8. Moliere: MIZANTROP ili UMIŠLJENI BOLESNIK
  9. Carlo Goldoni: KRČMARICA MIRANDOLINA
  10. Johann W. Goethe: PATNJE MLADOG WERTHERA
  11. George G. Byron,:PUTOVANJE CHILDEA HAROLDA (ulomak)
  12. Ivan Mažuranić: SMRT SMAIL-AGE ČENGIĆA (Harač i Kob)


III. razred

  1. August Šenoa: ZLATAROVO ZLATO
  2. Honore de Balzac: OTAC GORIOT
  3. Fjodor M. Dostojevski: ZLOČIN I KAZNA
  4. Lav N. Tolstoj: ANA KARENJINA ili USKRSNUĆE
  5. Eugen Kumičić: ZAČUĐENI SVATOVI
  6. Ksaver Šandor Gjalski: POD STARIM KROVOVIMA (izbor)
  7. Ante Kovačić: U REGISTRATURI
  8. Josip Kozarac: OPRAVA ili SLAVONSKA ŠUMA
  9. Vjenceslav Novak: POSLJEDNJI STIPANČIĆI
  10. Henrik Ibsen: LUTKINA KUĆA (Nora) ili HEDDA GABLER
  11. Janko Leskovar: MISAO NA VJEČNOST
  12. Dinko Šimunović: DUGA
  13. MilanBegović: PUSTOLOV PRED VRATIMA
  14. Ivan Kozarac: ĐUKA BEGOVIĆ


IV. razred

  1. Marcel Proust: U TRAŽENJU IZGUBLJENOG VREMENA (Combray)
  2. Miroslav Krleža: KHEVENHILLER, POVRATAK FILIPA LATINOVICZA i GOSPODA GLEMBAJEVI
  3. Ivo Andrić: PROKLETA AVLIJA
  4. Bertolt Brecht: MAJKA HRABROST I NJEZINA DJECA
  5. Albert Camus: KUGA
  6. Petar Šegedin: NOVELE (izbor)
  7. Vladan Desnica: ZIMSKO LJETOVANJE ili PRIPOVIJESTI (po izboru)
  8. Ranko Marinković: KIKLOP
  9. Antun Šoljan: LUKA
  10. Vitomir Lukić: SOBA ZA PROLAZNIKE
  11. Ivan Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
  12. Ivan Aralica: OKVIR ZA MRŽNJU ili Nedjeljko Fabrio: SMRT VRONSKOG
  13. Pavao Pavličić: DUNAV