Trogodišnje strukovne škole


Popis djela iz hrvatske i svjetske književnosti za trogodišnje strukovne škole

I. razred
  1. Homer: ILIJADA (pjevanje I. i XVI.)
  2. Ezop, Jean de la Fontaine: BASNE (izbor)
  3. Ivana Brlić-Mažuranić: ŠEGRT HLAPIĆ ili REGOČ
  4. George Orwell: ŽIVOTINJSKA FARMA
  5. Marija Jurić Zagorka: GRIČKA VJEŠTICA
  6. Mile Budak: OPANCI DIDA VIDURINE ili Slavko Kolar: BREZA ili Vjekoslav Kaleb: GOST
  7. August Cesarec: SIN DOMOVINE, životna drama Eugena Kvaternika
  8. Pero Budak: KLUPKO
  9. Biblija: Knjiga Postanka, Psalmi ili Mudre izreke - izbor i Evanđelje po Ivanu (V.)
  10. Homer: ODISEJA (pjevanje I. i XIX.)
  11. Sofoklo: ANTIGONA ili KRALJ EDIP
  12. Plaut: HVALISAVI VOJNIK
  13. Dante Alighieri: BOŽANSTVENA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
  14. Francesco Petrarca: KANCONIJER (I., XXXV., CCCXH.)
  15. Giovanni Boccaccio: DECAMERON
  16. Miguel de Cervantes: DON QUIJOTE (1.8 itd.)
  17. William Shakespeare: HAMLET
  18. Marko Marulić: JUDITA (Libro peto)
  19. Petar Zoranić: PLANINE (Otkuda bura ishodi i začse zove ili Zač se grad Nin zove i gdo ga najpri sazida)
  20. Petar Hektorović: RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE (Parvi dan, stih 1-20, 497 - 508)
  21. Marin Držić: DUNDO MAROJE


II. razred

  1. Ivan Gundulić: DUBRAVKA (Skazanje deveto) i OSMAN (I., l-36; VII., 269-308; VII., 269-308)
  2. Moliere: ŠKRTAC ili UMIŠLJENI BOLESNIK
  3. Ivan Mažuranić: SMRT SMAIL-AGE ČENGIĆA (4., Harač)
  4. August Šenoa: KAMENI SVATOVI i ZLATAROVO ZLATO
  5. Honore de Balzac: OTAC GORIOT
  6. Eugen Kumičić: JELKIN BOSILJAK
  7. Ksaver Šandor Gjalski: POD STARIM KROVOVIMA
  8. Ante Kovačić: U REGISTRATURI
  9. Rikard Jorgovanić: MLINARSKA DJECA
  10. Josip Kozarac: TENA ili SLAVONSKA ŠUMA
  11. Vjenceslav Novak: TITO DORČIĆ
  12. Josip Eugen Tomić: OPANČAREVA KĆI


III. razred
  1. Henrik Ibsen: LUTKINA KUĆA (Nora)
  2. Janko Leskovar: MISAO NA VJEČNOST ili KATASTROFA
  3. Dinko Šimunović: DUGA ili Franjo Horvat Kiš: ŽENIK
  4. Milan Begović: AMERIKANSKA JAHTA U SPLITSKOJ LUCI ili PUSTOLOV PRED
    VRATIMA
  5. Ivan Kozarac: SUDOPERKA ili DUKA BEGOVIĆ (ulomak)
  6. Ernest Hemingway: STARAC I MORE
  7. Miroslav Krleža: BALADE PETRICE KEREMPUHA (izbor)
  8. August Cesarec: TONKINA JEDINA LJUBAV
  9. Viktor Car Emin: MALI OD FOGUNA
  10. Slavko Kolar: MI SMO ZA PRAVICU
  11. Eugene lonesco: STOLICE ili ĆELAVA PJEVAČICA
  12. Ranko Marinković: RUKE (po izboru)
  13. Ivo Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
  14. Ivan Aralica: OKVIR ZA MRŽNJU
  15. Stjepan Čuić: STALJINOVA SLIKA
  16. Pavao Pavličić: DOBRI DUH ZAGREBA (priča po izboru)