Razgovori u Prozorima: Tomislav Tomić i Marija Ott Franolić

Susret 20.05.2025. | utorak Knjižnica Silvija Strahimira Kranjčevića Početak događanja: 18.30 Galerija Prozori
Utorak, 20. 5. u 18.30

Kako nastaju ilustracije Tomislava Tomića i kako je razvio specifičan detaljistički stil koji podsjeća na renesansne majstore ilustracije? Zašto toliko voli crtati zmajeve? Kako su mu ponudili da ilustrira Harryja Pottera J. K. Rowling i kakvo mu je to bilo iskustvo? Kako vidi razliku između stranih i domaćih izdavača? S obzirom na to da je napisao danas već legendarnu slikovnicu Bezimena bajka, što misli o sve popularnijim "hajkama na bajke"? Koji su ilustratori i drugi umjetnici na njega najviše utjecali i koje je knjige najradije čitao i gledao u djetinjstvu? Kao profesor u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu - što misli o tome kako kod mladih danas treba poticati vizualni odgoj?


O ovim i brojnim drugim temama s ilustratorom Tomislavom Tomićem razgovarat će književna kritičarka i teoretičarka Marija Ott Franolić.

TOMISLAV TOMIĆ
(1977) diplomirao je na grafičkom odsjeku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Aktivno se bavi ilustracijom, stripom i svime što uključuje crtanje. Najčešće ilustrira knjige za djecu i mlade bajkovite i fantastične tematike. Autor je nekolicine autorskih slikovnica od kojih su posebno značajne Bezimena bajka i Postoji - ne postoji. Objavio je više stotina ilustracija u knjigama, udžbenicima, slikovnicama i časopisima te surađivao s mnogim izdavačkim kućama, dizajnerima i marketinškim agencijama. Između ostaloga, ilustrirao je Harryja Pottera J. K. Rowling. Izlagao je na samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu i dobitnik je nekoliko nagrada i priznanja. Radi kao profesor stručnih predmeta na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu gdje predaje ilustraciju i grafičke tehnike.
 
MARIJA OTT FRANOLIĆ je književna kritičarka, teoretičarka i urednica. Na portalu Moderna vremena redovito preporučuje kvalitetne slikovnice, a s Andom Bukvić Pažin je napisala knjigu "Velika važnost malih priča: zašto i kako čitati djeci".
 
Vizual: Tomislav Tomić
 
----------------

O PROGRAMU

Razgovor se odvija u sklopu programa "Razgovori u Prozorima: Slikovnica kao medij na razmeđu umjetnosti i učenja" koji se odvija u suradnji Galerije Prozori s portalom Moderna vremena. Program proizlazi iz prvotnog koncepcijskog i izložbenog usmjerenja Galerije Prozori prema izlaganju ilustracije te s vremenskim odmakom propituje odnos slike i teksta u mediju slikovnice u suvremenom kontekstu, s naglaskom na njihovom umjetničkom, kritičkom i aktivirajućem potencijalu.
U svijetu u kojem vizualnost premrežuje svakodnevicu, kvalitetne slikovnice doprinose razvoju estetike, kritičkog mišljenja i kritičkog gledanja od najranije dobi, pružajući temelj za razumijevanje i istraživanje slika i vizualnih ekosustava kojima smo okruženi. Iako je slikovnica kao medij već neko vrijeme u fokusu izdavaštva, velika izdavačka produkcija nije nužno u korelaciji s kvalitetom objavljenih slikovnica. Stoga nas zanimaju oni primjeri slikovnica i autorskih opusa koji umjetničku vrijednost pretpostavljaju komercijalnoj uspješnosti, otvarajući put prema razumijevanju svijeta i vlastitog mjesta u njemu kroz umjetnost. U razgovoru s autorima u susretima uživo i u formi intervjua u sklopu portala Moderna vremena, želimo uvesti u fokus vizualni aspekt slikovnice, njegovo preplitanje s tekstom i aktiviranje različitih tema i pitanja koje slikovnice otvaraju kroz tekst i sliku bez cenzure. U suodnosu teksta i ilustracije, kojim se umjesto konačnih odgovora potiče postavljanje pitanja, otvaraju nove vizure, stvari sagledavaju iz različitih i neočekivanih uglova, otvaraju se novi prostori znanja i načini učenja, šire se svjetovi. Ujedno, polazeći od vizualnog aspekta slikovnica, u fokus se uvode i njezin kritički, problemski, izvedbeni i društveni potencijal, pri čemu teorijsko uporište proizlazi iz književne teorije, kritičkog knjižničarstva i likovne umjetnosti.

Do sada su u programu sudjelovali ilustratori i ilustratorice Lila Prap, Zdenko Bašić, Maja Kastelic, Dominik Vuković, Manuel Šumberac, Hana Tintor i Klasja Habjan.

Autorice koncepcije su književna kritičarka i teoretičarka dr. sc. Marija Ott Franolić te voditeljica Galerije Prozori, Petra Dolanjski Harni.

/////////////////

Program podržava Ministarstvo kulture i medija RH i Gradski ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.
Galerija Prozori / Knjižnica S. S. Kranjčevića
Zapoljska 1, Zagreb
Radno vrijeme: ponedjeljak - petak / 8 - 20h /
subota / 8 - 14 h /