Aleksandra Milinković: Hipnozom do uspjeha

Predavanje 25.02.2014. | utorak Knjižnica Dubrava Početak događanja: 18.00 Multimedijalna dvorana
 Hipnoza i samohipnoza.
Hipnoza
je dozvoljeno stanje svijesti. Ona premošćuje kritički faktor koji blokira dio našeg svjesnog uma. Kad smo u stanju hipnoze to nije ono što mi očekujemo da je. Naša tijela su veoma opuštena, ali što dublje tonemo naš svjesni um postaje pasivan. Na dubljim nivoima hipnoze vaš svjesni um je dvjesto do tristo puta u pripravnosti nego u ovom trenutku. Svih naših pet čula uključujući sluh, miris, okus i vid su stotinama puta izraženija nego što su sada. Kada primite sugestiju u hipnozi, vi ju čujete jasno i glasno. I u najdubljem hipnotičkom stanju nema gubljenja svijesti i vi uvijek znate što se s vama događa. Zato kada ste u hipnozi vi NE SPAVATE! Hipnoza nema nikakve veze sa spavanjem.
Hipnoza je stanje na koje vi potpuno samovoljno pristajete. Vi morate dopustiti da se stvari dogode. Tako, da je strah, da ćete biti hipnotizirani protiv vaše volje suvišan. Hipnoza ovisi o vama. U hipnotiziranju nema ničeg nadnaravnog. To je prirodna, ugodna metoda koja nam pomaže da se oslobodimo duboko potisnutih negativnih osjećaja i zamijenimo ih dobrim i pozitivnim. To je jedna vrsta unutrašnje komunikacije sa samim sobom. Hipnoterapeut je samo vodič, onaj koji vam pomaže da dosegnete to stanje uma.
Dakle, hipnoterapeut nema nikakve moći. Vi odlučujete hoćete li surađivati sa hipnoterapeutom ili prekinuti seansu.   
Samohipnoza je hipnotičko stanje, koje sami izvodimo određenim postupkom. Postupak može biti vizualan ili to može biti neka riječ. Najlakše samohipnozu postižemo na taj način, da nas prvo netko hipnotizira i direktno u podsvijest sugerira postupak za samohipnozu. U tom stanju dobivate neku vrstu lozinke ili ključa za ulazak u hipnozu, koji onda koristite kad god zaželite ući. Pošto se tu ne radi o nekom blagom hipnotičkom stanju nego o dubokoj hipnozi teško je da to sami naučite iz neke knjige. Treba vam vodič koji vam pomaže da dosegnete to stanje. Kada jednom počnete primjenjivati samohipnozu ona vam ostaje trajno u upotrebi. Postupak potreban da se dosegne samohipnoza duboko je utisnut u vašu podsvijest i ima doživotnu vrijednost. Vrijednost samohipnoze je u tome, da možete dosta promjena učiniti sami, a one dublje uz pomoć terapeuta. Posebna prednost je u velikom broju ponavljanja sugestija koje radite kad vam to odgovara i po svom osobnom izboru. Bitno je da možete raditi baš one promjene koje želite i koje vama odgovaraju. Moramo biti svjesni da je prvi put izrečena sugestija slaba, druga sugestija jača prvu, treća opet pojača prvu pa drugu i tako dalje, ali svaka iduća je sve jača i jača. Ponavljanje je jedan od osnovnih zakona hipnoze, to se zove nadogradnja. Znači sugestije za promjene treba ponavljati tako dugo dok promjena ne počne djelovati. U praksi se pokazalo da je to otprilike poslije mjesec dana rada, a kod nekih i brže. Zavisi što radimo i kolika je naša motivacija.