Putešestvije po Turkestanu: motoristička priča s Puta svile

Mjesec hrvatske knjige 29.10.2024. | utorak Knjižnica Savica Početak događanja: 18 sati Odjel za odrasle Hrvoje Rupčić
Zanos nepreglednih stepa, sloboda Kirgistana, surova priroda Tadžikistana, vrhovi perzijskog krova svijeta, Pamira, uzbekistanska drevna naselja, čvorišta i gradovi Puta svile, prelazak pustinje prema Kaspijskom moru, turbulentni Kavkaz, omamljujuća Turska… Dvanaest država, 15 000 kilometara, sve u 38 dana. Kad bi se nagovori za čitanje mogli prevesti na ritam udaraljki, tako bi nekako zvučao poziv na veliko putovanje s Hrvojem Rupčićem, čarobnjakom kongo bubnjeva i ništa manje zavodljivim i uspješnim putopisnim pripovjedačem.
 
Ovaj put, nakon putopisa „U zemlji plemenitih ljudi” (uz hrvatsko, objavljeno je i iransko izdanje), Hrvoje i njegova družica Ivana priredili su novo štivo sa zapisima s njihova putovanja u srce Središnje Azije, krajeve čija su imena država već dovoljna da nas suoče s vlastitim i zapadnjačkim umom omeđenim neznanjem. Hrvoje zna kako prijeći preko te granice, kako se otvoriti i zbližiti s drugima, kako u sve tamnijoj slici svijeta putovati i vratiti se s osmijehom čiste sreće. Čitatelj, koji zajedno s njim otpusti kvačilo i doda gas, može biti siguran da mu zadovoljstva sigurno neće nedostajati. (S korica knjige)
 
Konga bubnjar i udaraljkaš Hrvoje Rupčić rođen je 2. ožujka 1970. u Zagrebu. Glazbom se počinje baviti s deset godina, pohađajući tečajeve gitare. Udaraljke počinje svirati u dobi od 16 godina. Godine 1989. putuje u London gdje je živio godinu i pol pohađajući glazbenu školu Drumtech-Latin percussion studios, učeći svirati konge i ostale latino udaraljke.

Godine 1991. započinje svirati u sastavu Ritmo Loco, koji se u to doba jedini ozbiljno bavio tom vrstom glazbe, a 1993. počinje svirati s Boškom Petrovićem i postaje član BP Club All Stars-a s kojim je svirao i snimao s glasovitim jazzistima poput Clarka Terryja, Boba Movera, Tootsa Thielemansa, Giannija Bassa, Philipa Catherinea, Csabe Desea i Alvina Queena.

Kao studijski glazbenik sudjelovao je na snimanjima stotinjak albuma raznih stilova, od jazza, new-agea, popa, rocka, funka, latina, pa sve do zabavne glazbe. Godine 1995. utemeljuje latino sastav Cubismo s kojim je objavio šest albuma. S Cubismom je dobitnik 19 Porina, a osobno je dobio Porina za najbolji aranőman i za pjesmu Junglesalsa s istoimenog albuma 2003. godine. Iste godine dobio je i nagradu za producenta godine, za produkciju albuma Junglesalsa. (Izvor: ljevak.hr)