
S Tošom kroz Zagreb : od ulične fotografije do (virtualne) umjetničke izložbe
Ova izložba učeničkih radova nastala je kao rezultat višemjesečnog rada upoznavanja učenika s poviješću i kulturnom baštinom grada. Učenici su izložili seriju digitalnih fotografija grada Zagreba koje su snimili inspirirani radom Toše Dabca, predstavljajući tako jedinstveni spoj povijesti i suvremene umjetnosti. Na taj način predstavili su život i djelo velikog hrvatskog fotografa te reinterpretacijom Dabčevih fotografija i tekstovima o pojedinim lokacijama kreirali inovativnu izložbu kao rezultat rada na višemjesečnom projektu.Pod vodstvom profesora učenici su istraživali fotografsko nasljeđe Toše Dabca i povijesne značajke grada Zagreba te sve tekstove prevodili na engleski jezik. Pronalazeći lokacije koje je bilježio Tošo Dabac svojom analognom kamerom, učenici su pokušali pronaći identičnu poziciju i kut snimanja te na taj način stvoriti digitalnu reinterpretaciju i prikazati promjene grada podložne različitim tumačenjima.
Projekt školske knjižnice nastao je u suradnji s Arhivom Tošo Dabac i Muzejom suvremene umjetnosti iz Zagreba, a realiziran je uz financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Tošo Dabac, hrvatski fotograf poznat širom svijeta te neizostavna ličnost hrvatske moderne umjetnosti. Volio je život, promatranje ljudi i njihovu povijest. Njegova priča počinje početkom 20. stoljeća u malenom selu Nova Rača. S jedanaest godina seli se u Samobor, a kasnije pohađa Klasičnu gimnaziju u Zagrebu. U tom vremenu, 1925. godine, nastaje najstarija sačuvana Tošina fotografija pod nazivom Panorama Samobora. Nakon gimnazije, započinje studij prava koji napušta i počinje se baviti filmom, što već može biti naznaka njegovog budućeg djelovanja. Možda je baš to bio razlog za kupnju prvog fotografskog aparata s dvadeset i dvije godine. Ubrzo postaje jedan od najvažnijih kroničara godina krize, siromaštva i nezaposlenosti.