
Projekt Knjigom do krova trajao je od 2010. do 2019. godine.
Knjižnice grada Zagreba davale su tijekom trajanja projekta, i još uvijek daju, svoj doprinos nastojanjima različitih formalnih i neformalnih organizacija te pojedinaca da se uključi beskućnike u život zajednice i pruži im sigurno mjesto u teškim uvjetima u kojima žive. Niz knjižničnih usluga i aktivnosti osmišljeno je u tu svrhu.Projekt je osmislila i vodila Sanja Bunić, a promotivne aktivnosti Janja Maras.
Većina događanja unutar projekta organizirana je uz pomoć volontera zahvaljujući njihovoj predanosti i entuzijazmu.
Ciljevi projekta:
- osnažiti beskućnike za aktivno uključivanje u društvena i kulturna zbivanja i tržište rada
- u partnerstvu s različitim ustanovama i udrugama pridonijeti umrežavanju osoba u riziku od socijalne isključenosti
- predstavljanjem iskustava i rezultata rada mijenjati stereotipe i predrasude o beskućnicima
- promijeniti stereotipe o knjižnicama kao mjestima gdje se samo posuđuju knjige i predstaviti ih kao ustanove koje ruše socijalne barijere te uključuju i one koji se nalaze na margini društva.
Aktivnosti:
- Radionice informacijske pismenosti za beskućnike
- Dovedi prijatelja - organizirano druženje beskućnika, volontera, zaposlenika i korisnika knjižnica
- Promocije programa za beskućnike u stručnoj i široj javnosti
- Doniranje knjiga prenoćištima i dnevnim centrima za beskućnike
Faze u razvoju projekta:
1. Uspostavaljanje mreže kontakata s beskućnicima i organizacijama koje rade s njima (2010.)
Najznačajniju ulogu u toj fazi odigrao je Drago Rendulić koji se se i sam našao u beskućništvu. Zajedno s voditeljicom pokrenuo je Radionice informacijske pismenosti za beskućnike i na njima volontirao. Bio je važna poveznica između knjižnica i ciljane skupine kojoj je posebno važna osobna preporuka jer se osjećaju stigmatizirano i neprihvaćeno od raznih institucija. On je bio najvjerodostojniji promotor projekta rušeći predrasude o beskućnicima i o knjižnicama.
2. Podrška za ulazak na tržište rada (EIFL-ova nagrada - 2011./2012.)
Novčana nagrada od 15 000 USD koju je projekt dobio od međunarodne neprofitne organizacije EIFL u kategoriji Inovativnih programa u narodnim knjižnicama, kao i više vremena koje je voditeljica mogla posvetiti njegovom razvoju, rezultirali su proširenjem aktivnosti, boljim rezultatima i vidljivošću u javnosti. Četiri računala i printer donirani su Prihvatilištu Crvenog križa u Kosnici. Tamo su organizirane radionice informatičke pismenosti te radionice podrške za traženje posla. Bibliobusna služba donirala je zbirku knjiga i pružila pomoć pri njezinom uređenju. Zbog dobre medijske popraćenosti projekta korisnici dvaju drugih prihvatilišta u Zagrebu dolazili su na obje vrste radionica u Gradsku knjižnicu. Evaluacija programa pokazala je da su zbog ovih knjižničnih usluga organiziranih upravo za njih beskućnici češće tražili zaposlenje. Jedan je od njih našao stalno zaposlenje, a dvadesetak povremeno.
3. Umrežavanje partnera, objavljivanje publikacija i doniranje (2013.)
Nakon što je završila etapa u razvoju projekta Knjigom do krova, financirana EIFL-ovom nagradom, objavljen je zbornik radova o iskustvima knjižnica i partnerskih organizacija u provedbi projekta Druga prilika: izazovi i perspektive u radu s beskućnicima. U suradnji s jednim od partnera, udrugom Ulični Suputnik, objavljen je i Informator za beskućnike, letak s korisnim informacijama i adresama organizacija koji se skrbe o beskućnicima u Zagrebu. Zajedno s Volonterskim centrom Zagreb donirana su prijenosna računala i knjige Caritasovu prihvatilištu.
4. Status quo, dijeljenje iskustava i nagrade (2014./2019.)
Zbog smanjenja sredstava i vremena koje je voditeljica mogla odvojiti za provedbu i razvoj te širenjem mreže organizacija koje nude usluge za beskućnike, aktivnosti unutar projekta nisu se dalje razvijale, a broj se novih korisnika smanjivao iz godine u godinu.
Iskustva i naučene lekcije u organizaciji projekta, voditeljica je kontinuirano dijelila sa stručnom javnošću. Posebno je bio značajan njen angažman kao suvoditeljice tima koji je izradio IFLA-ine Smjernice za knjižnične usluge za osobe s iskustvom beskućništva (The Guidelines for Library Services to People Experiencing Homelessness , 2017.)
Hrvatska javnost prepoznala je višegodišnje napore, pa su KGZ i voditeljica programa dobili nagradu Ponos Hrvatske za 2016. godinu.
Film knjižničara Marka Šikića i voditeljice projekta pod nazivom Što kažu korisnici knjižničnih usluga za osobe s iskustvom života u beskućništvu proglašen je najboljim filmom na dodjeli međunarodne nagrade A Corto di libri 2018. godine. Ujedno je osvojio nagradu u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma o knjižnicama i knjižničarima. Film se može pogledati na YouTube kanalu KGZ-a.
Aktivnosti nakon završetka projekta
Kraj projekta Knjigom do krova ne znači kraj nastojanja KGZ-a da svoje usluge učini pristupačnim beskućnicima. Beskućnici imaju pravo na besplatno članstvo uz predočenje dokumenta kojim se dokazuje da su korisnici usluga socijalne skrbi, prenoćišta ili prihvatilišta. Voditeljica projekta educira kolege kako komunicirati s ovom skupinom te ih informira koje organizacije nude usluge za beskućnike. KGZ donira knjige organizacijama koje se bave beskućnicima.
