Knjižnice grada Zagreba English

Popis lektire za gimnazije


Popis djela iz hrvatske i svjetske književnosti za gimnazije  

I. razred
  1. Homer: ILIJADA, pjevanje I, VI., XVI., XVIII., XXIV. (ep)
  2. Ezop, Ivan Andrejevič Krilov ili Jean de la Fontaine: BASNE (po izboru)
  3. Hans Christian Andersen: CAREVO NOVO RUHO ili
  4. Ivana Brlić - Mažuranić: KAKO JE POTJEH TRAŽIO ISTINU
  5. August Šenoa: ZLATAROVO ZLATO
  6. Jerome David Salinger: LOVAC U ŽITU
  7. Vjenceslav Novak: U GLIB
  8. Mile Budak: OPANCI DIDA VIDURINE
  9. Antun Gustav Matoš: CVIJET S RASKRŠĆA
  10. Vjekoslav Kaleb: GOST
  11. Pavao Pavličić: DOBRI DUH ZAGREBA
  12. Sofoklo: ANTIGONA (priča po izboru)
  13. Ivo Vojnović: EKVINOCIJO
  14. Biblija: Knjiga Postanka, Knjiga Izlaska, Judita, Pjesma nad pjesmama, Psalmi, Evanđelje po Ivanu
  15. Homer: ODISEJA (pjevanje I., XIX., XXI.)
  16. Eshil: OKOVANI PROMETEJ
  17. Sofoklo: KRALJ EDIP
  18. Euripid: ELEKTRA
  19. Plaut: TVRDICA (Škrtac)
  20. Vergilije: ENEIDA, pjevanje II. i IV.
  21. Ovidije: METAMORFOZE (Piram i Tizba, IV. knj.)
  22. Višnja Stahuljak: SJEĆANJA

 
II. razred

  1. Dante Alighieri: BOŽANSKA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
  2. Francesco Petrarca: KANCONIJER (L, III., V., XIII., LXL, CVI., CCCLX., CCCLXIV.)
  3. Giovanni Boccaccio: DECAMERON (Uvod; 1. dan 1. novela; 2. dan 3. novela; 10. dan 5. ili 6. novela)
  4. Marko Marulić: DAVIDIJADA (1. pjevanje: stih 1-11 i 140-160)
  5. Miguel de Cervantes: DON QUIJOTE (ulomci)
  6. William Shakespeare: HAMLET i SAN IVANJSKE NOĆI
  7. Marko Marulić: JUDITA
  8. Hanibal Lučić: ROBINJA - Skazanje drugo, stih 685-755. (Robinja i Derenčin)
  9. Petar Zoranić: PLANINE (Otkuda bura ishodi i zač se zove ili Zač se grad Nin zove i gdo ga najpri sazida - Perivoj od Slave i v njem vile)
  10. Petar Hektorović: RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE (Parvi dan, stih 1-20., 497-508.; Drugi dan, stih 595-685.; Treti dan, stih 1510-1532.)
  11. Marin Držić: DUNDO MAROJE i NOVELA OD STANCA
  12. Pedro Calderon de la Barca: ŽIVOT JE SAN
  13. Ivan Gundulić: SUZE SINA RAZMETNOGA, DUBRAVKA i OSMAN (L, l-36.; IV.,345-432.; VII.,269-308.; VIII., 569-592.; IX.,321-408.; XI., l-184.;XX.,289-376.)
  14. Pierre Comeille: CID
  15. Jean Racine: FEDRA
  16. Jean Baptiste Poquelin Moliere: ŠKRTAC
  17. Carlo Goldoni: GOSTIONIČARKA MIRANDOLINA
  18. JohannW.Goethe: PATNJE MLADOG WERTHERA i FAUST
  19. Friedrich Schiller: RAZBOJNICI
  20. George G. Byron: PUTOVANJE CHILDEA HAROLDA (ulomak)
  21. Edgar Allan Poe: GAVRAN i CRNI MAČAK
  22. Aleksandar S. Puškin: EVGENIJ ONJEGIN
  23. Mihail J. Ljermontov: JUNAK NAŠEG DOBA
  24. France Prešeren: SONETNI VIJENAC

 
III. razred
  1. Ivan Mažuranić: SMRT SMAIL-AGE ČENGIĆA
  2. August Šenoa: PRIJAN LOVRO i SELJAČKA BUNA
  3. Honore de Balzac: OTAC GORIOT
  4. Gustave Flaubert: MADAME BOVARY
  5. Ivan S. Turgenjev: LOVČEVI ZAPISI (ŠUMA I STEPA; NADSTOJNIK)
  6. Nikolaj V. Gogolj: KABANICA
  7. Fjodor M. Dostojevski: ZLOČIN I KAZNA
  8. Lav N. Tolstoj: ANA KARENJINA
  9. Emile Zola: GERMINAL ili THERESE RAQUIN
  10. Guy de Maupassant: NA VODI
  11. Eugen Kumičić: UROTA ZRINSKO-FRANKOPANSKA
  12. Ksaver Šandor Gjalski: POD STARIM KROVOVIMA (lllustrissimus Battorych ili Perillustris ac generosus Cintek)
  13. Ante Kovačić: U REGISTRATURI
  14. Josip Kozarac: TENA
  15. Vjenceslav Novak: POSLJEDNJI STIPANČIĆI
  16. Henrik Ibsen: LUTKINA KUĆA (NORA) ili HEDDA GABLER
  17. Anton P. Čehov: TRI SESTRE
  18. Janko Leskovar: MISAO NA VJEČNOST
  19. Ivo Vojnović: DUBROVAČKA TRILOGIJA
  20. Antun Gustav Matoš: CAMAO i IZBOR IZ POEZIJE
  21. Dinko Šimunović: MULJIKA
  22. Milan Begović: PUSTOLOV PRED VRATIMA ili BEZ TREĆEGA
  23. Milutin Nehajev: BIJEG
  24. Ivan Kozarac: ĐUKA BEGOVIĆ
  25. Janko Polić Kamov: BRADA ili BITANGA


IV. razred

  1. Marcel Proust: U TRAŽENJU IZGUBLJENA VREMENA (Combray)
  2. Luigi Pirandello: ŠEST OSOBA TRAŽI AUTORA
  3. Franz Kafka: PROCES i PREOBRAŽAJ
  4. Ernest Hemingway: STARAC I MORE ili KOME ZVONO ZVONI
  5. Miroslav Krleža: KRALJEVO, BARAKA PET BE, KHEVENHILLER, POVRATAK FILIPA LATINOVICZA i GOSPODA GLEMBAJEVI
  6. Ivo Andrić: PROKLETA AVLIJA ili TRAVNIČKA KRONIKA
  7. Ivan Goran Kovačić: JAMA
  8. William Faulkner: KRIK I BIJES
  9. Bertolt Brecht: MAJKA HRABROST I NJEZINA DJECA
  10. Jean Paul Sartre: MUČNINA
  11. Albert Camus: STRANAC
  12. Eugene lonesco: ĆELAVA PJEVAČICA i STOLICE
  13. Samuel Beckett: U OČEKIVANJU GODOTA
  14. Mesa Selimović: DERVIŠ I SMRT
  15. Petar Šegedin: CRNI SMIJEŠAK
  16. Vladan Desnica: PROLJEĆA IVANA GALEBA
  17. Ranko Marinković: RUKE I KIKLOP
  18. Slobodan Novak: MIRISI, ZLATO I TAMJAN
  19. Hermann Hesse: STEPSKI VUK
  20. Antun Šoljan: KRATKI IZLET
  21. Vitomir Lukić: SANOVNIK NASMIJANE DUŠE
  22. Ivo Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
  23. Ivan Aralica: PSI U TRGOVIŠTU ili PUT BEZ SNA
  24. Nedjeljko Fabrio: VJEŽBANJE ŽIVOTA ili SMRT VRONSKOGA
  25. Pavao Pavličić: KORALJNA VRATA
  26.   

Odaberite knjižnicu / zbirku


djeca mladi posebni knjiznicari