Putopisna slagalica: Nepal ponovno otvara vrata
Predavanje
15.10.2025. | srijeda
Knjižnica Ivana Gorana Kovačića
Početak događanja: srijeda, 15. listopada 2025. u 18 sati
Odjel za odrasle
Dostavljaju nam hranu, obnavljaju nam grad, žive u susjedstvu i iz njihova se privremenog doma širi intenzivan miris curryja. Svojim biciklima i mopedima ispunili su ulice grada, postali su dio naše svakodnevice, a činjenica da ih sve zovemo Nepalcima znači upravo da o njima ne znamo gotovo ništa. U Hrvatsku najčešće dolaze nepalski hinduisti, miroljubiv narod kojemu su naš način života i kultura jednako strani kao što su nama njihovi. Integracija je tim teža jer im i jezik predstavlja gotovo nepremostiv problem.Stoga ćemo u Mjesecu hrvatske knjige, u Putopisnoj slagalici ugostiti Alda Franičevića, i to upravo s predavanjem o Nepalu. Ovaj svestrani novinar, politolog i turistički vodič u Nepalu je bio nekoliko puta. Kako sam kaže: „Riječ je o alpinističkoj meki koja na svome sjeveru čuva više vrhova preko osam tisuća metara nego ijedna druga zemlja svijeta, dok je s druge strane, na jugu, nizinama prekrivena tropskim šumama što ljubiteljima avanture obećava širok spektar mogućnosti - od safarija kroz džunglu, raftinga, paraglajdinga pa do posjeta uzgajalištima krokodila i utočišta za slonove."
Želite li saznati nešto više o domovini naših Nepalaca, turistički posjetiti Kathmandu, Pokharu, Patan (Lalitpur), Bhaktapur, Kirtipur, Nacionalni park Chitwan te doznati više o itineraru putovanja u Nepal, nemojte propustiti ovo predavanje.
U srijedu, 15. listopada 2025. u 18 sati.
O AUTORU:
Aldo Franičević, diplomirani novinar i magistar političkih znanosti, autor zbirke putopisa Bosonog po svitu, kad putuje radi kao, kako sam kaže, „full-time tourleader i vodič", a kad ne putuje, "full time tata i domaćica”.
Od svojih ranih dvadesetih obišao je 41 državu na pet kontinenata. Zavidnu lepezu krajobraza, arhitekture, kultura, običaja i životnih priča s kojima se susretao dodatno obogaćuju i različita zanimanja kojima se bavio tijekom svojih putovanja. Može se pohvaliti i radnim iskustvom perača posuđa, nogometnog trenera, pomoćnog soboslikara, turističkog vodiča te novinara na međunarodnoj radijskoj postaji.
Ono što (još) nije pretvorio u knjigu bilježi na svom blogu Blog bosonog: Dalmejšn lost in tranzlejšn.
