Četverogodišnje strukovne škole (4-4-3-3)


Popis djela iz hrvatske i svjetske književnosti za četverogodišnje strukovne škole
(sa satnicom: I. razred -4 sata, II . razred - 4 sata, III. razred - 3 sata, IV . razred - 3 sata)

I. razred
  1. Homer: ILIJADA, pjevanje I. i XVI.
  2. Ivana Brlić-Mažuranić: REGOČ
  3. George Orvell, ŽIVOTINJSKA FARMA ili Milan Kundera: ŠALA
  4. Slavko Kolar: BREZA ili Mile Budak: OPANCI DIDA VIDURINE
  5. Vjekoslav Kaleb: GOST
  6. Nenad Brixy: MRTVACIMA ULAZ ZABRANJEN ili Marija Jurić Zagorka: GRIČKA VJEŠTICA
  7. Sofoklo: ANTIGONA
  8. Marin Držić: SKUP
  9. Biblija: Knjiga Postanka, Knjiga Izlaska, Judita, Psalmi, (izbor) i Evanđelje po Ivanu
  10. Homer: ODISEJA (pjevanja I., XIX., XXI.)
  11. Eshil: OKOVANI PROMETEJ
  12. Plaut: ŠKRTAC
  13. Dante Alighieri: BOŽANSTVENA KOMEDIJA (Pakao, I.-V.)
  14. Francesco Petrarca: KANCONIJER (I., III., V., XIII., LXL, CVI.)
  15. Giovanni Boccaccio: DECAMERON (Uvod; l. dan 1. novela; 2. dan 3. novela; 10. dan
    5. novela)
  16. Marko Marulić, DAVIDIJADA (1. pjevanje; stih 1-11, stih 140-160)


II. razred
  1. Miguel Cervantes de Saavedra: DON QUIJOTE (ulomci)
  2. William Shakespeare: HAMLET
  3. Marko Marulić: JUDITA
  4. Petar Zoranić: PLANINE (Otkuda bura ishodi i zač se zove ili Zač se grad Nin zove i gdo ga najpri sazida i Perivoj od Slave i v njem vile)
  5. Petar Hektorović: RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE (Parvi dan, stih 1-20,497-508; Drugi dan, stih 595-685; Treti dan, stih 1510-1532)
  6. Marin Držić: DUNDO MAROJE
  7. Ivan Gundulić: SUZE SINA RAZMETNOGA, DUBRAVKA i OSMAN (I., l-36; IV.,345-432; VII.,269-308; VII.,269-308; VIII., 569-592; IX.,321-408; XI.,1-184; XX.,289-376)
  8. Moliere: MIZANTROP ili UMIŠLJENI BOLESNIK
  9. Johann W. Goethe: PATNJE MLADOG WERTHERA
  10. F. Schiller: RAZBOJNICI
  11. George G. Byron: PUTOVANJE CHILDEA HAROLDA (ulomak)
  12. Edgar Allan Poe: GAVRAN i UBOJSTVA U ULICI MORGUE
  13. Ivan Mažuranić: SMRT SMAIL-AGE ČENGIĆA (Harač i Kob)


III. razred
  1. August Šenoa: ZLATAROVO ZLATO
  2. Honore de Balzac: OTAC GORIOT
  3. Fjodor M. Dostojevski: ZLOČIN I KAZNA
  4. Lav N. Tolstoj: ANA KARENJINA ili USKRSNUĆE
  5. Eugen Kumičić: ZAČUĐENI SVATOVI
  6. Ksaver Šandor Gjalski: POD STARIM KROVOVIMA (izbor)
  7. Ante Kovačić: U REGISTRATURI
  8. Josip Kozarac: OPRAVA ili SLAVONSKA ŠUMA
  9. Vjenceslav Novak: POSLJEDNJI STIPANČIĆI
  10. Henrik Ibsen: LUTKINA KUĆA (Nora) ili HEDDA GABLER
  11. Janko Leskovar: MISAO NA VJEČNOST
  12. Antun Gustav Matoš: OKO LOBORA
  13. Dinko Šimunović: ALKAR
  14. MilanBegović: PUSTOLOV PRED VRATIMA ili AMERIKANSKA JAHTA U SPLITSKOJ LUCI


IV. razred
  1. Marcel Proust: U TRAŽENJU IZGUBLJENA VREMENA (Combray)
  2. Miroslav Krleža: KHEVENHILLER, POVRATAK FILIPA LATINOVICZA i GOSPODA GLEMBAJEVI
  3. Ivo Andrić: PROKLETA AVLIJA
  4. Bertolt Brecht: MAJKA HRABROST I NJEZINA DJECA
  5. Albert Camus: KUGA
  6. Eugenelonesco: ĆELAVA PJEVAČICA ili STOLICE
  7. Petar Šegedin: NOVELE (izbor)
  8. Vladan Desnica: ZIMSKO LJETOVANJE ili PRIPOVIJESTI (po izboru)
  9. Ranko Marinković: KIKLOP
  10. Antun Šoljan: LUKA
  11. Vitomir Lukić: SOBA ZA PROLAZNIKE
  12. Ivo Brešan: PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA
  13. Ivan Aralica: OKVIR ZA MRŽNJU ili Nedjeljko Fabrio: SMRT VRONSKOGA
  14.  Pavao Pavličić: VEČERNJI AKT ili DUNAV